Yazarlarımız

Anket

Üzgünüz! Bu Anket İçin Oy Kullanamadınız.

Şube müdürleri dert küpü

  • Yazının Tarihi : 11 Temmuz 2014
  • Yazar : Arif Temir
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş :
Güneş
Geçen hafta değerli dostlarım  Şube Müdürleri Derneği Başkanı  ve Başkan Yardımcısını ziyaret ettim. Yaptığımız sohbet sonucunda şube müdürlerinin çok dertli olduğunu ve özlük hakları yönünden birçok sorunlarının bulunduğunu öğrendim. Hepimiz şube müdürü ismini çok duyarız. Şube müdürü nasıl olunur? Şube müdürü ne iş yapar? Belki de bu soruların cevabını bir kısmımız bilmiyoruz. Şube müdürü olabilmek için yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin mevzuatta öngörülen sınav, hizmet vb koşulları yerine getirmek gerekiyor. Şube müdürleri Bakanlık merkez teşkilatının esas hizmet birimleridir. Bir başka ifadeyle şube müdürleri işin mutfağında çalışıyorlar. Şube müdürleri şube müdürlüğü makamını temsil etmektedir. Şube müdürlerine ilgili mevzuat gereğince imza ve yetki devri yapılabiliyor. Ayrıca disiplin amiri, daire başkanlığına vekalet görevleri de verilebiliyor.
 
SORUNLARI ÇOK 
Şube müdürünün ek göstergesi 2200. Şube müdürünün emrinde çalışan  mühendisin ek göstergesi 3600, istatistikçi ve sosyal çalışmacının ek göstergesi 3000. Şube müdürü emrinde çalışanlardan daha düşük bir ek göstergeye sahip. Bu durum, çalışma barışını bozduğu gibi kamu hizmetinin daha etkin ve verimli sunulmasında olumsuzluklara neden olmaktadır.
15.07.2013 tarihi itibariyle birinci derecedeki şube müdürlerinin aylık maaşları 3.191 TL’dir. Aynı tarihte genel müdür yardımcısı 5.355TL, daire başkanı 5.101 TL ve kariyer uzman 4.539 TL aylık maaş almaktadır.
15.07.2013 tarihi itibariyle birinci derecedeki şube müdürlerinin emekli maaşı 1.395 TL’dir. 
Aynı tarihte emekli olan genel müdür yardımcısının 2.649 TL, daire başkanı ve kariyer uzman 2.572 TL emekli maaş alıyor.
Şube müdürleri ile daire başkanını karşılaştırdığımızda çalışırken aralarında daire başkanı lehine yaklaşık 2000 TL, emekli olunca da 1.177 TL fark oluyor. Maaşları %52 oranında düştüğü için yaklaşık 8000’e yakın şube müdürü emekli olamıyor. 
 
NE İSTİYORLAR?
Şube müdürleri; Başbakanlık, Bakanlık, müsteşarlık, kurum başkanlığı ve müstakil genel müdürlüklerin merkez ve diğer teşkilatında bulunan şube müdürlerinin ek göstergelerinin 3600, makam tazminatlarının 2000  olmasını istiyorlar.  
Ayrıca 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki I sayılı cetvelden çıkarılarak II sayılı cetvelin  ilgili bölümüne eklenmesini istiyorlar.
Şube müdürleri bir çok idari işlemin yapılmasında görev alıyor. Bu görevde bulunanların özlük haklarının iyileştirilmesi, bunların işe karşı motivasyonlarının artmasını sağlayacak. Sonuç olarak bütün iyileştirmeler kamu hizmetlerinin daha etkin ve verimli sunulmasına katkı sağlayacaktır. Bu nedenle kamu yönetiminin belkemiği durumunda olan şube müdürlerinin taleplerinin dikkate alınmasında fayda var.
Anahtar Kelime :

Bir Yorum Yazın