Yazarlarımız

Anket

Üzgünüz! Bu Anket İçin Oy Kullanamadınız.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Yusuf Selahattin Beyribey’i Makamında Ziyaret

  • Yazının Tarihi : 9 Mayıs 2016
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş :

Şube Müdürleri Derneği başkanımız Cengiz Cebeci, başkan yardımcımız Mustafa Göreli, genel sekreterimiz Ali Bayrı, saymanımız Emine İş, yönetim kurulu üyelerimiz Zahide Söğüt ve Ali Ayhan ile Sağlık Bakanlığı şube müdürü üyemiz Yener Gül, AKPARTİ Kars milletvekili TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi sayın Dr.Yusuf Selahattin Beyribey’i makamında ziyaret ederek şube müdürlerinin özluk ve mali haklarında iyileştirme yapılması konusunda istişarede bulundular.

Dernek Yönetim Kurulumuz adına konuşan Başkanımız Cengiz Cebeci ;3046 sayılı Kanun hükümleri uyarınca, Şube Müdürlüğünün Bakanlıkların esas hizmet birimi olduğunu, yönetici ve bir makamı bulunduğunu. Şube Müdürü olabilmek için belli bir süre hizmet edip belirli bir birikime ve yeterli tecrübeye sahip olmak gerektiğini,  yapılan yazılı ve sözlü sınavlarda da başarılı olması durumunda bu kadrolara atanmayı hak ettiklerini belirtti. Ayrıca Şube müdürlerinin kamu kurum ve kuruluşlarının kurumsal hafızası olduğunu, mevzuata ve uygulamaya hakim olmaları nedeniyle vatandaş sorunlarının da çözüm mercii olduklarını anlattı.

Daire Başkanı ve üstü kadroların ise yürütme organının tercihine göre belirlendiğini, Şube Müdürlerinin ise konularında uzmanlaşırken, aynı zamanda maiyetindeki personelin yetiştirilmesinden, sevk ve idaresinden, iş ve işlemlerin takip ve denetiminden de sorumlu olduğunu belirterek, bir çok alanda önemli projelerin hazırlanmasına ve bu projelerin hayata geçirilmesine imza attıklarını belirtti.

Şube müdürleri; 3046 sayılı Kanunda sayılan hiyerarşik kademelerde Daire Başkanından sonra gelen  bir makamı temsil ederken  makam ve görev tazminatı almayan, maiyetinde çalışan mimar, mühendis, istatistikçi, programcı, çözümleyici, araştırmacı, şef, VHKİ, memur, şoför vb. kadrolarda görev yapan personelin ek göstergesinden daha düşük veya eşit olan tek yönetici olduğunu söyleyerek sözlerine devam etti.

657 Sayılı Yasanın yürürlüğe girdiği 1965 yılında, Şube Müdürünün maaşının, TSK’ da görev yapan Albay rütbesine eşitken, günümüzde bunun çok uzağında olduğunu ancak aynı görev ve yetkilerinin aynen devam ettiğini aktararak idari kademenin en büyük kayba uğramış kesiminin Şube Müdürleri olduğunu belirtti.

 2/11/2011 tarihli ve 666 sayılı KHK ile eşit unvana eşit ücret adı altında yapılan söz konusu düzenleme sonucu Kariyer Uzmanı, Daire Başkanı ve üstü kadrolarda bulunanların mali ve özlük hakları iyileştirildiği. Şube Müdürü ve alt kadrolarda yer alan personelin ücretlerinde ise herhangi bir iyileştirme yapılmadığı, hiyerarşik kademeler arasındaki ücret dengesinin bozulduğunu anlattı. Ayrıca Şube Müdürlerinin çalışırken büyük sorumlulukları olduğu ve önemli yatırımlara imza atmalarına rağmen emekli olduklarında maaşlarının yarı yarıya azaldığını, memur, vhki, şoför, teknisyen ve memur gibi maiyetinde çalışan kadrolarla aynı maaşı aldığını, yaşam standartları ve koşullar gereği emekli olmak istemediklerini belirtti.

Şube Müdürleri Derneği olarak; İdari kademenin bürokraside en mağdur kesimi olan şube müdürlerinin mağduriyetinin bir an önce giderilmesi için Hükümetimizin gerekli düzenlemeleri yapması talebinde bulunuldu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Akparti milletvekili Sayın Dr.Yusuf Selahattin Beyribey ise; özellikle son 15 yıldır, şube müdürü olabilmek için çeşitli sınavlar sonucunda şube müdürlüğü ünvanının kazanıldığını, belli bir kariyer ve sınavla hak kazanılan şube müdürlüğünün kariyer meslek olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve bu nedenle şu anda almış oldukları maaş düzeyini hak etmediklerini, mevcut gelir düzeylerinin üstünde olmaları gerektiğini belirtti.

 
 
Anahtar Kelime :

Bir Yorum Yazın